Nie da się ukryć, że wiele osób chciałoby mieć możliwość zarabiania pieniędzy bez konieczności wychodzenia z domu.
Łatwo wyobrazić sobie następujący scenariusz: wietrzny, deszczowy dzień, pobudka późnym rankiem, ciepła kawa i wygodny fotel przed komputerem.
W 2023 r. w zasadzie nie potrzeba niczego więcej, by zacząć zarabiać w Internecie.
Nie musimy wychodzić z domu, martwić się korkami czy zatłoczoną komunikacją miejską. Brzmi idealnie?
Takie rozwiązanie na pewno docenią mamy zajmujące się dziećmi lub po prostu osoby, które chciałyby dorobić do domowego budżetu.
Kolejną grupą osób, dla których praca zdalna jest doskonałą opcją są osoby niepełnosprawne.
Poza wygodą, taki rodzaj pracy daje możliwość równego traktowania i uniknięcia uprzedzeń. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że jeśli istniejąca niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w pracy, nie ma konieczność wspominania o niej w CV.
Dzięki lekturze tego artykułu zdobędziesz konkretne informacje:
- jak zarabiać w Internecie – konkretne przykłady;
- na co musisz zwracać szczególną uwagę;
- gdzie szukać pracy online;
- jak nabyć umiejętności niezbędne do zarabiania w sieci;
- przykłady szkoleń i kursów oraz konkretne stawki obowiązujące w poszczególnych zawodach.
Obecnie w wirtualnym świecie życie zawodowe i biznesowe ulega znacznemu rozwojowi. Internet jest nie tylko świetnym kanałem komunikacyjnym, ale również jednym ze sposobów dotarcia do ogromnej grupy potencjalnych klientów.
Zarabianie przez Internet nie jest zarezerwowane jedynie dla firm, ale także dla osób indywidualnych.
Warto wiedzieć, że Internet stale rośnie. W roku 1995 r. zanotowano 16 milionów użytkowników, podczas gdy w roku 2023 liczba ta wzrosła do 5,5 miliarda. Oznacza to, że z Internetu korzysta 70% populacji. Rośnie także liczba sposobów, które pozwalają na zarabianie pieniędzy w sieci.
Jak zacząć zarabiać w internecie?
Obecnie przez Internet można pracować w wielu zawodach. Jeśli nie mamy wymaganych studiów, nic straconego. Warto zainteresować się internetowymi kursami, które pozwolą nam zdobyć umiejętności i wiedzę na temat np.:
- programowania;
- edycji wideo;
- tworzenia grafiki, animacji, aplikacji mobilnych, stron internetowych.
Szkolenia z różnych dziedzin dostępne są w serwisach: eduweb.pl, udemy.com, coursera.org, udacity.com i codecademy.com.
Gdzie szukać pracy online?
W sieci działa wiele serwisów, które dają możliwość zdobycia pojedynczych zleceń lub stałej pracy w domu. W przypadku serwisów polskich są to:
freelanceria.pl;
useme.eu;
designer.pl;
zleca.pl;
fajnelogo.pl;
outwork.pl;
oferia.pl;
freelancehunt.com;
recome.pl.
Z kolei jeśli chodzi o serwisy zagraniczne, warto zapoznać się z:
upwork.com;
fiverr.com;
workingnomads.co;
flexjobs.com;
angel.co;
freelancer.com.
Zlecenia można również zdobyć w grupach na Facebooku, na LinkedIn oraz na giełdach ogłoszeń (m. in. Olx, Oferia). Osoby, które są zainteresowane pracą zdalną na pełny etat powinny zapoznać się z portalami:
- Rocketjobs.pl;
- Pracuj.pl;
- Olx (wybierając oferty na pełny etat);
- NoFluffJobs;
- Aplikuj.pl.
Pierwszym krokiem jest dokładne przemyślenie tego, czym chcielibyśmy się zajmować. Poza zadowalającymi dochodami praca zdalna powinna również sprawiać przyjemność.
Na początek warto zainteresować się czymś prostym, co nie wiąże się z ryzykiem i nie będzie wymagać specjalistycznej wiedzy i angażowania kapitału. Takim rozwiązaniem są np. programy partnerskie.
Należy także pamiętać o tym, by należycie przygotować się do wykonywania danego zajęcia tym bardziej, że w Internecie bez problemu znajdziemy darmowe szkolenia i poradniki (np. dotyczące prowadzenia sklepu internetowego lub marketingu afiliacyjnego).
Warto korzystać z takich materiałów na początku swojej przygody z zarabianiem online. Na początku drogi związanej z zarabianiem w sieci warto rozważyć założenie bloga lub prostego serwisu internetowego.
Dodatkowo można pokusić się o założenie kont na forach internetowych i konsekwentne budowanie wizerunku eksperta.
Bezpieczne zarabianie online
Przed podjęciem pracy warto zrobić research i pozyskać szczegółowe dane dotyczące potencjalnego zleceniodawcy.
Wpisując w Google nazwę firmy możemy odszukać jej stronę internetową, znaleźć dane firmowe (NIP, REGON), siedzibę, dane właściciela oraz pracowników na LinkedIn.
Nie zaszkodzi także przejrzeć fora do zarabiania i poczytać dodatkowe opinie. Warto również samemu zapytać, czy ktoś korzystał z ich usług. Nieuczciwe firmy raczej nie wysilają się aż tak bardzo.
Jako przykład można przytoczyć TrafficMonsoon, który jest programem PTC założonym przez Charlesa Scovilla. Miał on w przeszłości styczność z piramidami finansowymi.
Dyskusje między przeciwnikami i zwolennikami Scoville’a ciągnęły się na forach latami. Obecnie Charles Scoville ma postawione zarzuty amerykańskiej komisji nadzoru finansowego SEC.
Oczywiście zarabianie w sieci może być całkowicie bezpieczne, a przy tym przynosić niezłe dochody. Aktualnie wiele zawodów na rynku wykonywanych jest już tylko online, a ich przedstawiciele mają swoje biura we własnych domach.
W praktyce pracę wykonywać można jednak z dowolnego miejsca (np. w kawiarni czy na plaży). Praca online może być traktowana jako dodatkowe zajęcie lub główne źródło dochodów. Niestety nie jest możliwe zarobienie fortuny bez wysiłku.
Zaangażowanie w pracę zdalną powinno być dokładnie takie samo jak w przypadku tradycyjnej formy. Ogromnym atutem jest jednak to, że samemu jest się sobie szefem, a praca wykonywana jest w komfortowych warunkach.
Osoby, które marzą o takim zajęciu powinny jednak zachować ostrożność, ponieważ Internet pełen jest oszustów, próbujących wykorzystać osoby poszukujące pracy.
Nieuczciwe oferty pojawiają się na wielu portalach regularnie. Jak je rozpoznać?
Najczęściej są one anonimowe, obiecują wysokie zarobi i niewielki nakład pracy. W rzeczywistości opierają się one na wyłudzaniu danych osobowych, a nawet pieniędzy (np. za opłacanie z góry materiałów szkoleniowych).
W najlepszym przypadku wybór podobnej oferty skończy się brakiem wynagrodzenia za wykonaną pracę. Nie warto skupiać się na ofertach, które:
- zawierają tylko adres mailowy, na który ma zostać wysłane CV lub kwestionariusz osobowy z danymi dowodu i
- numerem PESEL;
- wymagają opłaty z góry (przelew na symboliczną kwotę, opłata za szkolenie);
- proponują współpracę bez umowy;
- wymagają wysłania SMS-a autoryzacyjnego lub wykonania telefonu na podany numer.
W przypadku wyboru wspomnianego wyżej programu partnerskiego także należy zachować ostrożność. Jak rozpoznać dobry program afiliacyjny?
Przede wszystkim stoi za nim duża, znana firma, która oferuje jasne zasady współpracy na podstawie umowy.
Zleceniodawca powinien także oferować wsparcie podczas promowania kampanii oferując bezpłatne materiały szkoleniowe i dostęp do Biura Obsługi Klienta.
Przeglądając oferty należy także skupić się na formie ogłoszenia. Naszą uwagę powinny zwrócić np. liczne literówki na stronie lub tekst, który brzmi, jakby został przetłumaczony przez Google Translate.
Warto mieć na uwadze, że fałszywe oferty pracy często dotyczą składania długopisów, ponieważ oszuści proszą o przelanie niewielkiej kwoty na opłacenie przesyłki lub wykupienia długopisów, które rzekomo zostaną ponownie odkupione.
Jak wybrać najlepszą metodę?
Oczywiście najlepiej pójść w tym kierunku, w którym czujemy się pewnie. Osoby, które ładnie rysują powinny spróbować swoich sił w grafice. Z kolei ci, którzy dobrze piszą mogą zainteresować się copywritingiem.
Dla posiadaczy dużych kanałów w mediach społecznościowych dobrą opcją będzie obsługa. Warto również zastanowić się nad dwiema rzeczami:
- niskie ryzyko i związany z tym niski zwrot;
- wysokie ryzyko i wysoki zwrot.
Osoby, które obawiają się podejmowania ryzyka powinny zdecydować się na jedną z bezpieczniejszych form zarabiania.
Zarabianie w Internecie w przypadku niepełnosprawności
Osoby z niepełnosprawnością mają w Internecie praktycznie takie same szanse jak osoby zdrowe. Dodatkowo mogą liczyć na benefity związane z niepełnosprawnością. Należą do nich:
- niższy ZUS przy prowadzeniu działalności gospodarczej;
- dofinansowania z PFRON;
- korzystniejsze warunki podczas starań o dofinansowanie z Urzędu Pracy;
- ulga rehabilitacyjna.
Osoby, którym niepełnosprawność ogranicza możliwości zarobkowe mogą wykorzystywać korzyści finansowe do delegowania ciężkiej pracy.
Zarabianie w sieci w przypadku osób niepełnoletnich
W Internecie znajdziemy miejsca, gdzie do zarabiania wystarczy mieć ukończone 14, 15 lub 16 lat (np. ankiety). Najczęściej do podjęcia pracy wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
Już nawet kilkuletnie dzieci mają spore kanały na TikToku lub YouTube i zarabiają z tego tytułu wysokie kwoty.
Problem może pojawić się na etapie wypłacanie gotówki, ponieważ banki i procesory płatności podchodzą do tego dość rygorystycznie i potrzebna będzie zgoda osoby dorosłej.
Zarabianie bez wkładu własnego
Osoby bez środków finansowych muszą nadrabiać swoim czasem i pracą. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli nie stać nas na zlecanie artykułów na stronę internetową, musimy napisać je samodzielnie.
Z kolei w razie braku kilkuset czy kilku tysięcy dolarów na zakup silnej domeny internetowej nie pozostaje nam nic innego jak kupienie słabszej i pozycjonowanie jej.
Po zarobieniu jakiejkolwiek kwoty warto zainwestować ją w zakup kursu, który dotyczy czegoś, w czym czujemy się w miarę dobrze (np. copywritingu czy grafiki).
Dobrą opcją jest znalezienie stałej pracy i inwestowanie w siebie jak największej zarobionej kwoty. Dzięki temu w ciągu roku można osiągnąć całkiem niezłe zarobki.
Szybkie zarabianie
Oczywiście w Internecie można szybko się wzbogacić, jednak należy liczyć się ze sporym wkładem własnym na marketing i stworzenie produktu.
Należy wystrzegać się osób, które obiecują szybki zarobek, ponieważ w dużej mierze są to scamerzy tworzący programy HYIP, które niestety żyją bardzo krótko.
Zawody wykonywane zdalnie
Nie da się ukryć, że sposobów na zarabianie w Internecie jest mnóstwo. Obecnie pojawia się coraz więcej zawodów, które wykonywać można całkowicie zdalnie. Są to m.in.:
bloger/influencer;
partner afiliacyjny;
tłumacz;
redaktor/dziennikarz;
copywriter;
specjalista SEO;
UX designer;
montażysta filmów/animacji;
grafik komputerowy;
programista;
projektant stron www;
tester oprogramowania/aplikacji;
księgowy;
wirtualny asystent;
korepetytor;
sprzedawca internetowy;
dietetyk online;
doradca klienta online
architekt;
korektor.
Warto mieć na uwadze, że wraz z rozwojem technologii wzrasta liczba zawodów, które można wykonywać w domu.
Wprowadzając w życie porady zamieszczone w niniejszym artykule można zdobyć umiejętności pozwalające na zdalną pracę i dołączyć do społeczności cyfrowych nomadów.
Kim są? Cyfrowi nomadzi to osoby, które przy pomocy Internetu mają możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca na świecie.
Dobre CV to podstawa
Chcąc wykonywać pracę zdalną warto przygotować dopracowane CV. Powinno ono przede wszystkim podkreślać doświadczenie i umiejętności, które przydadzą się podczas wykonywania zdalnej pracy.
W podsumowaniu zawodowym, które powinno być zawarte na samym początku należy podkreślić swoją gotowość do wykonywania zdalnej pracy.
Osoby, które miały już możliwość zdalnego zarabiania powinny w nazwie poprzedniego stanowiska podkreślić formę wykonywanej pracy.
Warto zawrzeć informację o doświadczeniu w pracy z domu (np. współpraca na odległość z innymi członkami zespołu).
Należy także zwrócić uwagę na znajomość wykorzystywanych narzędzi (np. Google Docs, Slack, Yammer, Trello, Basecamp, Jira, Sharepoint).
CV powinno zawierać także umiejętności, które mogą przydać się podczas pracy zdalnej:
- dobra organizacja pracy zdalnej;
- umiejętność współpracy z międzynarodowym zespołem;
- samodzielność;
- doświadczenie w pracy w trybie zadaniowym.
W CV należy również w kilku zdaniach zawrzeć informacje o tym, jakiej pracy szukamy, dlaczego taka oferta będzie dla nas idealna i jakie posiadamy doświadczenie zawodowe.
Formuła wiadomości powinna być prosta i zachęcać do otwarcia załącznika. Oprócz życiorysu warto zadbać także o ”silny”, krótki adres mailowy, który będzie przyciągał uwagę.
Zarabianie w internecie – sposoby:
Polecanie linków afiliacyjnych na blogu
Jednym z najpopularniejszych sposobów, które pozwalają na monetyzowanie ruchu na swojej stronie internetowej jest afiliacja. Polega ona na wysyłaniu ruchu na stronę wydawcy, a w przypadku zakupu otrzymujemy prowizję od sprzedaży.
Polecać można sieci afiliacyjne lub konkretne programy partnerskie. Do najpopularniejszych w Polsce należą:
- MyLead;
- XM Group;
- Ceneo;
- Awin;
- NutriProfits;
- System Partnerski;
- CashInPills;
- Comperia.pl;
- program partnerski mBank.
Aby mieć możliwość generowania ruchu na stronę afiliacyjną z Google należy stworzyć taką stronę, która wniesie konkretną wartość dla użytkownika.
Taka strona musi dostarczać oryginalnych informacji, których nie znajdziemy nigdzie indziej (nawet na stronie producenta). Ideałem byłoby, gdyby strona dawała użytkownikowi więcej niż tylko zbiór informacji z top 10 Google.
Powyższa metoda pozwala na zarabianie bez ryzyka i konieczności angażowania kapitału. Nie jest również wymagane zdobywanie specjalistycznej wiedzy.
Marketing afiliacyjny można prowadzić za pośrednictwem własnej strony internetowej, na blogu, profilu w social mediach oraz na forach tematycznych. Po kliknięciu przez użytkownika w nasz link afiliacyjny, otrzymujemy prowizję.
Jednym z najstarszych programów afiliacyjnych w Polsce jest Bankier.pl, który został sprawdzony przez wielu wydawców, a jego atutem jest atrakcyjny system wynagradzania.
Dochody są pewne, jednak ich wysokość uzależniona jest od zaangażowania w promowanie kampanii. Ile można zarobić?
Zarobki wahają się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Należy pamiętać, że rozsyłanie linków w ramach programów partnerskich może zostać potraktowane jako spam. Trzeba robić to naturalnie i nienachalnie.
Freelancing
Freelancer jest osobą, która wykonuje pracę zlecaną przez różnych klientów, zazwyczaj bez stałego zatrudnienia.
Najczęściej freelancerzy wykonują swoją pracę zdalnie i ponoszą odpowiedzialność za zarządzanie swoim czasem i finansami. Freelancing jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają praktyczne umiejętności.
Po wkroczeniu na rynek należy zmierzyć się z konkurencją, jednak po kilku porządnych realizacjach do portfolio nie powinno być problemu z wybiciem się. Freelancer ma możliwość pracowania w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca.
Do grona freelancerów zaliczają się np. tłumacze, copywriterzy, projektanci stron internetowych, graficy komputerowi i programiści. Jednym z portali, na których warto szukać zleceń jest Useme.
Zarobki freelancera zależą od tego, w jakiej dziedzinie się specjalizuje. Około 50% freelancerów wypracowuje miesięcznie od 5 tys. zł do 10 tys. zł.
Copywriting
Copywriter jest jednym z bardziej popularnych zawodów dla freelancerów. Charakteryzuje się bardzo niskim progiem wejścia.
Copywriting opiera się na pisaniu tekstów na zlecenie: artykułów na blogi, maili sprzedażowych, newsletterów, treści na landing page, treści na stronach internetowych, CV, listów motywacyjnych, white paperów, haseł reklamowych, ghostwritingu w social mediach.
Obecnie próg wejścia jest wyższy niż przed rokiem 2022. Wpłynęło na to pojawienie się Chata GPT. Początkujący copywriterzy muszą w pierwszej kolejności pokonać sztuczną inteligencję, żeby móc skupić się na pozyskaniu klientów.
Warto posiadać doświadczenie w branży dziennikarskiej i znajomość psychologii (szczególnie sprzedaży), perswazji oraz specjalistyczna wiedza do artykułów eksperckich.
W sieci znajdziemy coraz więcej firm, które promują się przez tzw. content (artykuły poradnikowe na blogi i ebooki).
Oferty pracy dla copywriterów znajdują się na takich platformach jak LinkedIn, Pracuj.pl, Goodcontent, Giełda Tekstów czy OLX. Obecnie niemal wszystkie firmy potrzebują tego typu treści.
Po nabyciu doświadczenia można poszukać zatrudnienia w agencjach marketingowych, które dają dostęp do różnych zleceń.
Pracodawcy szukają osób, które redagują teksty marketingowe oraz pod SEO (materiały optymalizowane pod wyszukiwarki internetowe, w szczególności Google).
Stawki za 1000 znaków ze spacjami wahają się od 10 zł do 20 zł. Przeciętne wynagrodzenie copywritera to ok. 4000 zł brutto.
Sprzedaż w modelu dropshipping
Warto wiedzieć, że posiadanie sklepów internetowych nie jest wymagane do sprzedawania rzeczy w Internecie, a zarabianie można rozpocząć od dropshippingu.
Powyższy model opiera się na oferowaniu produktów w sklepie online i przekazywaniu zamówień do dostawcy, który wysyła towar bezpośrednio do nabywcy.
Będąc sprzedawcą nie posiadamy oferowanych produktów fizycznie i nie musimy zajmować się ich wysyłką. Nie obowiązuje nas także kupowanie ich i magazynowaniu. Praca polega jedynie na pozyskiwaniu klientów.
Co istotne, dropshipping wymaga bardzo dokładnego regulaminu sprzedaży dla sklepu online. Przed podjęciem pracy warto skonsultować się z prawnikiem.
Sklep internetowy można założyć już w kilka minut dzięki gotowym rozwiązaniom, jak Shoper czy Sky-shop. Sklep zostaje podłączony pod hurtownie, które zajmą się realizacją zamówień.
Naszym zarobkiem jest marża doliczona do hurtowej ceny produktów. Warto jednak skupić się na wypromowaniu sklepu, co – biorąc pod uwagę dużą konkurencję – nie jest łatwe.
Zarobki zależą od zaangażowania. Można nie mieć żadnych zysków, a można zarobić nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie.
Jeśli chcemy sprzedawać nasze projekty lub produkty bez konieczności zakładania sklepu, warto zainteresować się poniższymi portalami:
- Pakamera;
- ezebee.com;
- Allegro;
- eBay;
- OLX;
- spreadshirt.pl;
- blurb.com;
- shapeways.com;
- etsy.com.
Tworzenie grafiki komputerowej
Jak wiadomo każda reklama zamieszczona na Facebooku czy w Google Ads i każdy post w social mediach wymagają obróbki graficznej.
Twórcy internetowi tworzą content, a firmy zajęte są zarabianiem, co sprawia, że nie mają czasu, by dodatkowo pracować nad grafikami. Aby tworzyć proste grafiki wystarczy znajomość programów Figma czy Canva.
W tej branży mamy aż trzy opcje pracy:
- podjęcie pracy jako freelancer;
- realizacja zlecenia dla firmy, która ma stałe zapotrzebowanie na grafiki;
- zostanie podwykonawcą wziętego grafika (w tym przypadku poza pracą i pieniędzmi zyskujemy także doświadczenie i referencje).
Budowanie stron internetowych
Stworzenie podstawowej strony internetowej nie należy do trudnych, a w niektórych hostingach WordPressa można zainstalować zaledwie dwoma kliknięciami. Nieco więcej wysiłku trzeba jednak włożyć w to, by strona jakoś wyglądała.
Na początek wystarczy skorzystać z bezpłatnego kursu z Youtuba lub taniego kursu dedykowanego projektantom stron internetowych, by trochę się wyróżnić.
Oczywiście warto posiadać wiedzę programistyczną. Za przygotowanie strony na szablonach w CMS raczej nie osiągniemy spektakularnego sukcesu.
Zdecydowanie korzystniejsze są rozwiązania dedykowane konkretnym klientom. Nie ma potrzeby, by od razu projektować strony internetowe. Na początku można stawiać proste strony pod zaplecze SEO, które nie wymagają wiedzy, tylko zaangażowania.
Zakup, renowacja i sprzedaż stron internetowych (website-flipping)
Jak wiadomo zbudowanie strony z autorytetem na zupełnie nowej domenie jest zajęciem czasochłonnym i kosztownym.
Warto też mieć na uwadze, że zanim Google uzna ją za wartościową, może minąć sporo czasu. W celu pozyskiwania domen pod takie strony, opcje są trzy:
- monitorowanie domen wygasających i przechwytywanie ich (np. na portalu Aftermarket.pl, DNS.pl);
- zakup gotowych, sprawdzonych domet, które wygasły (np. expirki.pl lub w Linkhouse);
- zakup działającej domeny na aukcji (np. Flippa.com, Empire Flippers, Motion Invest, Investors Club, The Website Flip Newsletter).
Należy mieć na uwadze fakt, że konkurencja ze strony profesjonalnych serwisów i doświadczonych freelancerów jest ogromna. Niezbędne są także płatne narzędzia do oceny wartości domeny oraz środki na jej odbudowę.
Sprzedaż sponsorowanych artykułów na blogu
Zacznijmy od dobrej rady na start – warto założyć bloga lub stronę internetową na temat tego, na czym się znamy i dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jak wiadomo, tematyka blogów jest bardzo różnorodna.
Znajdziemy blogi kulinarne, podróżnicze, o zdrowym odżywianiu, dekoracji wnętrz czy zarządzaniu domowym budżetem. Artykuły warto zamieszczać konsekwentnie.
Prędzej czy później Google zauważy i doceni włożoną pracę, a strona będzie pojawiała się coraz wyżej w wynikach wyszukiwania.
Istnieje szansa, że podmioty, które będą zainteresowane publikacją sponsorowanego artykułu same napiszą do nas z propozycją biznesową. Oczywiście nie trzeba czekać aż sami do nas przyjdą i można samodzielnie wyjść z propozycją.
Jednym z prostszych sposobów pozyskiwania klientów na sponsorowane artykuły jest dodanie się do baz Linkhouse lub WhitePress.
Dzięki temu użytkownicy powyższych platform będą mieli szanse na znalezienie naszego portalu i zamówienie na nim publikacji z linkiem.
Nie warto zapominać także o ogłoszeniach zamieszczanych na portalach, forach internetowych, LinkedIn i grupach na Facebooku. W tym przypadku wymagany jest ruch na blogu i całkiem niezły profil linków.
Osoby, które dodatkowo zajmują się copywritingiem mogą zarobić na pisaniu tych artykułów.
Prowadzenie bloga raczej nie jest sposobem na szybki zarobek. Szkolenia dotyczące pisania znajdziemy m.in. w serwisach pasjapisania.pl czy maszynadopisania.pl.
Do stworzenia prostego bloga można wykorzystać takie narzędzie jak blox.pl, blogger.com lub tumblr.com.
Niestety taka strona nie przyciągnie dużej ilości czytelników. Znacznie korzystniejsze będzie skorzystanie z narzędzia jakim jest WordPress i zakup własnej domeny.
Początkujący autorzy mają szansę zarobić od 50 zł do 300 zł za tekst. W przypadku stałej współpracy z firmą zarobki mogą wynieść nawet 2000 zł miesięcznie.
Sprzedaż linków i bannerów na blogu
Powyższy sposób jest bardzo podobny do sprzedaży sponsorowanych artykułów. Również wymagany jest ruch na stronie, ponieważ nie sprzedamy miejsca reklamowego, którego nikt nie zobaczy.
W tym przypadku potencjalni reklamodawcy wymagają najczęściej udokumentowania ruchu na stronie, a czasem dodatkowo zainstalowania kodu śledzącego lub wklejenia specjalnego linku.
Zarobki uzależnione są od zasięgów, więc warto poświęcić trochę czasu na budowanie wizerunku i promowanie blogu w social mediach. Jak wyglądają zarobki?
Mniej więcej 50% blogerów zarabia ok. 1000 zł miesięcznie, jednak najlepsi mogą osiągnąć stawki w granicach nawet 10 tys. zł lub więcej.
Wydawca Google Adsense
Twórcy, którzy posiadają blog z organicznym ruchem mogą zainstalować na nim reklamy Google Adsense, dzięki którym reklamodawcy będą mieli szansę na dotarcie do naszych odbiorców.
W ramach wynagrodzenia otrzymamy niewielki procent z ich wydatków. Aby zarejestrować się w Google Adsense należy spełnić następujące warunki:
- posiadanie praw do unikalnego, autorskiego contentu wysokiej jakości, zgodnego z zasadami Google;
- wyrażenie zgody na politykę Google Adsense;
- ukończone 18 lat;
- bycie właścicielem strony;
- nie sprowadzanie pustego, fałszywego ruchu (np. botów);
- używanie wspieranego języka;
- posiadanie stron technicznych (polityka prywatności, kontakt) i jasnego, przejrzystego menu;
- ruch na stronie (ok. 1000 unikalnych użytkowników w miesiącu);
- brak innych reklam.
Warto wiedzieć, że zarobi z Google AdSense rzadko przekraczają kilkadziesiąt dolarów miesięcznie.
Publikacja i sprzedaż e-booka
Boom na produkty cyfrowe trwa cały czas. Można zaobserwować, że każdy twórca posiadający ciekawą wiedzę, doświadczenie i zasięgi tworzy e-booki czy kursy online, by podzielić się tym z odbiorcami.
Zasadniczo każdy może spróbować swoich sił na rynku wydawniczym, ponieważ napisanie e-booka wcale nie jest trudne.
Oczywiście, jeśli pisanie nie jest naszą mocną strona, a mamy jakieś środki na start, możemy zlecić opracowanie treści na podstawie dostarczonych materiałów (np. nagrań).
Jedną z najtrudniejszych rzeczy będzie jednak zbudowanie zasięgów i zaufania, ponieważ nawet samodzielne napisanie i złożenie e-booka nie zagwarantuje nam, że ktoś go kupi.
Wydanie kursu online
W czasie pandemii kursy internetowe zyskały na popularności. Oczywiście podobnie jak w przypadku e-booka, aby tworzyć kurs internetowy, należy mieć coś do przekazania.
Dodatkowo warto zaopatrzyć się w dobrej jakości mikrofon i zadbać o komfortowe warunki do nagrywania. Można zastanowić się również nad kamerą.
Mikrofon krawatowy średniej jakości to koszt ok. 100 zł. Z kolei za mikrofon podcastowy (np. Logitech Blue Yeti, Audio Technica ATR-2100x) należy zapłacić ok. 350 zł – 400 zł.
Kolejną rzeczą o jaką należy zadbać jest montaż. W zależności od metody jest to koszt 100 – 200 zł za godzinę pracy montażysty lub 100 – 200 zł za 15 minut surowego materiału.
W Internecie znajdziemy wiele darmowych programów, które posłużą nam do obróbki wideo (np. DaVinci Resolve, Clipchamp, Final Cut Pro na Maca).
Podstawy montażu nie należą do trudnych, jednak są czasochłonne. Największe koszty są związane z dotarciem do klienta i zrobieniem zasięgów.
To, ile zarobimy na sprzedaży kursu online zależy od wielu czynników. Są nimi:
- grupa docelowa;
- objętość kursu;
- problem, jaki rozwiązuje;
- umiejętności.
Sprzedaż kursu online może przynieść zyski od 10 – 20 tys. zł do nawet kilku milionów.
Sprzedaż konsultacji
Jeśli posiadamy wiedzę, która pozwala nam na wydanie e-booka czy kursu, warto podzielić się nią w rozmowie z innymi osobami.
Obecnie koszt jednej godziny konsultacji ze specjalistą waha się od 100 – 150 zł do nawet kilku tysięcy (w przypadku specjalistycznego doradztwa biznesowego).
Zawarcie płatnej promocji w Newsletterze
Marketerzy polecają budowę listy mailingowej, która daje niezależność od innych platform. W najgorszym razie listę można uploadować do programu do wysyłki maili i zacząć od nowa.
Jednym ze sposobów zarabiania w Internecie jest publikowanie ogłoszeń w swoim newsletterze. Reklamodawcy z pewnością zainteresują się wykupieniem slotu w mailu, jeśli będą wiedzieć, że odbiorcami jest konkretna grupa docelowa.
Jednym z najpopularniejszych newsletterów jest The Morning Brew, który pobiera opłatę za tygodniowy sponsoring w wysokości od 15 tys. dolarów do 30 tys. dolarów. Z kolei jedna reklama w newsletterze Taylor Welsh to koszt 1250 dolarów (dla 100 tys. subskrybentów).
Taka forma nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, jednak jako przykład przytoczyć można Marka Jankowskiego, który w newsletterze soloprzedsiebiorca.pl zarabia 150 zł + VAT za jedną reklamę. W jednej edycji tygodniowego newslettera ma ich od 5 do 7.
Stworzenie płatnego Newslettera
Opłaty pobierać można już za sam dostęp do naszego newslettera. Subskrypcja może być opłacana w systemie rocznym lub miesięcznym. W Polsce znajdziemy m.in. Growthletter, wMinutę lub Pucek.
Roczny koszt płatnego newslettera to od 200 zł do ponad 500 zł za sztukę. Warto jednak wiedzieć, że płatny newsletter jest związany ze sporym nakładem pracy, ponieważ oczekując pieniędzy za przekazywane treści, muszą one być wartościowe.
Budowanie zamkniętej, płatnej społeczności
Jak wiadomo najlepsze społeczności formują się wokół hobby. W Stanach Zjednoczonych można znaleźć płatne społeczności łowców butów, ogrodników lub artystów.
Jeśli chodzi o Polskę, znajdziemy Klan Finansowych Ninja Michała Szafranskiego, Plamię Inner War Saga oraz Klub Pań Swojego Czasu Oli Budzyńskiej. Budowanie płatnej społeczności można zrealizować przy użyciu:
- bezpłatnych platform (Discord, Slack, Facebook);
- płatnych platform (Circle, Tribe, MailingR).
Ankiety
Uzupełnianie ankiet jest stale jednym z bardziej atrakcyjnych sposobów na zarabiania pieniędzy, charakteryzującym się niskim progiem wejścia. Jedynym wymogiem jest osiągnięcie określonego wieku (zazwyczaj 15 – 16 lat) i dostęp do sieci.
Aby zarabiać na ankietach wystarczy zarejestrować się w jednym z serwisów, które oferują tego typu pracę i uzupełniać przesyłane przez nie ankiety.
To bardzo popularna i uniwersalna metoda na dodatkowy dochód online. Kluczową kwestią jest jednak współpraca tylko ze sprawdzonymi i wypłacalnymi firmami.
Taką listę stron znajdziesz na: https://klubprzedsiebiorczychmam.pl/platne-ankiety-online/
Korepetycje
Korepetycje należą do popularnych sposobów zarabiania na wiedzy. Płatne konsultacje stały sie populane „dzięki” koronawirusowi i dziś nadal cieszą się dużym wzięciem. Uczniów można pozyskać na takich platformach, jak:
- e-korepetycje.net;
- buki.org.pl;
- ekorki.pl;
- edualy.com;
- superprof.pl;
- preply.com.pl;
- korepetycje.pl.
Ogłoszenia warto zamieścić również na OLX. Aby udzielać korepetycji w sieci należy zaopatrzyć się w Skype lub inny darmowy komunikato. Obecnie godzina korepetycji kosztuje od 30 zł do nawet 300 zł.
Influencer na Instagramie lub TikToku
Aktualnie zostanie infulencerem jest znacznie trudniejsze, jednak w dalszym ciągu możliwe. Przede wszystkim trzeba nauczyć się tworzyć content przyciągający uwagę.
Gdy użytkownik zostanie na platformie dłużej, algorytm pokaże nasze treści szerszemu gronu.
Niestety, rozpracowanie algorytmu zajmie dobre kilka miesięcy i wymagać będzie testów. Znacznie lepiej kupić szkolenie lub konsultację u osoby, która już to zrobiła.
Ważny jest również wybór grupy docelowej. Dzięki temu łatwiejsze będzie pozyskanie współprac reklamowych z markami z tej branży.
Najpopularniejsi influencerzy w Polsce zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za post, a zdarza się, że stawki są znacznie wyższe. Z praktycznych umiejętności z pewnością przyda nam się zarządzanie profilami społecznościowymi.
Niestety, samo lajkowanie postów nie wystarczy. Warto zainteresować się kursami na portalach socjomania.pl i sprawnymarketing.pl. Osoby pracujące z domu mogą zarobić od 1500 zł do 4000 zł miesięcznie.
Tworzenie aplikacji mobilnych
Jeśli potrafimy pisać działające programy, a programowanie jest naszą pasją, warto zainteresować się tworzeniem aplikacji mobilnych. Po znalezieniu powszechnego problemu można próbować stworzyć taką aplikację, która go rozwiąże.
Oczywiście tworzenie i promocja aplikacji z pewnością będzie trudna, czasochłonna i kosztowna. Jeśli jedyne co nam stoi na przeszkodzie to brak środków, warto ubiegać się o dofinansowania z UE lub założyć startup i szukać inwestora.
Ostatecznie zostaje nam crowdfunding. Po stworzeniu aplikacji drogi są dwie:
- rozwijanie jej i monetyzowanie;
- sprzedaż dużemu graczowi.
Tworzenie na YouTube i zarabianie na reklamach
Rok 2022 w marketingu był rokiem wideo, ponieważ pandemia zamknęła ludzi w domach, a oglądanie zabawnych filmików i treści było jedną z niewielu form rozrywki. Obecnie YouTube króluje w sieci i jest drugą największą wyszukiwarką po Google.
Oczywiście nie da się zarabiać na YouTube bez contentu. Stworzony kanał musi być o czymś i musi być dedykowany dla kogoś. Na początku należy określić docelową grupę odbiorców i wykorzystać swoje mocne strony.
Nie da się nie zauważyć, że największą popularnością cieszą się rzeczy:
- zabawne (pranki, kompilacje faili, montaże, stand-upy);
- użyteczne (analiza realizmu filmów przez ekspertów, poradniki);
- ciekawe (podróże, nietypowe miejsca).
Zarabianie jest możliwe dzięki reklamom, które wyświetlane są przed filmami, programom partnerskim oraz dzięki poleceniom np. narzędzi online lub współprac z markami.
Przed rozpoczęciem nagrywania warto wyposażyć się w kamerkę internetową lub GoPro i odbyć kurs jednego z narzędzi do montażu filmów.
Najbardziej znani youtuberzy zarabiają nawet miliony dolarów, ale już znacznie mniejszy kanał może przynieść realne dochody. Na początku dobrze opanować podstawy nagrywania i montażu.
Jednym z największych serwisów, który łączy youtuberów i firmy jest lifetube.pl. Współpracują z nim np. Abstrachuje, AdBuster czy 20m2.
Aby znaleźć dodatkowe finansowanie można skorzystać z pomocy whitepress. Za 100 tys. wyświetleń filmiku zarobić można ok. 200 zł.
Poza wyświetleniami zarabiać można na współpracach z firmami. W tym przypadku najpopularniejsi autorzy zarabiają od 10 tys. zł do 100 tys. zł za projekt.
Sprzedaż na Allegro
Portalu Allegro chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ obecnie jest to największa platforma handlowa w Polsce. Sprzedawać można swoje produkty i np. połączyć Allegro z dropshippingiem lub szukać okazji i sprzedawać je taniej.
Oprócz tego sprzedawać można np. produkty sprowadzane z Chin lub towary pozyskiwane na pchlim targu.
Osoby posiadające wiedzę techniczną mogą również skupować uszkodzone sprzęty, naprawiać je i sprzedawać drożej. Opcjonalnie warto rozważyć dołączenie do programu partnerskiego Allegro Polecam.
Sprzedaż na Etsy
Etsy jest platformą e-commerce przeznaczoną dla sprzedawców chcących handlować produktami handmade, vintage i materiałami.
Zarabianie na Etsy warto rozpocząć od wyboru unikalnego produktu, który musi być wykonany z dbałością o jakość i szczegóły.
W kolejnym etapie należy stworzyć przyciągający uwagę sklep ze zdjęciami wykonanymi w wysokiej jakości i dopracowanymi opisami. Oczywiście warto zadbać także o marketing sklepu przez social media i reklamy.
Jeśli chodzi o produkty wykonywane ręcznie, niezbędny będzie dobry sprzęt i materiały tak, by wykonany produkt charakteryzował się wysoką jakością i trwałością.
Sprzedaż zdjęć
Oczywiście nie chodzi tu wcale o niecenzuralne zdjęcia. Sprzedawanie zdjęć do banków fotografii jest jednym ze sposobów na zarabianie dla początkujących i doświadczonych fotografów.
Popularne platformy (Depositphotos, Adobe Stock, iStock, Shutterstock) przyjmują ciekawe zdjęcia wysokiej jakości i płacą za nie w dolarach.
Wynajem lokalu (pokój, mieszkanie) na Airbnb
Niestety w tym przypadku próg wejścia jest wysoki, konieczne jest posiadanie mieszkania lub pokoju, który można wynająć. Z tej metody skorzystają tylko wybrane osoby.
Wyszukiwanie informacji i współpraca z redakcją
Jak wiadomo Internet jest ogromny i Google nie ma zasobów, które pozwalałyby na indeksowanie każdej strony. Wyszukiwanie wartościowych informacji w takiej ilości danych jest nie tylko trudne, ale również czasochłonne.
Osoby, które pracują z informacjami (dziennikarze, copywriterzy, twórcy płatnych newsletterów) bardzo chętnie zapłacą za to, by ktoś odciążył ich i przeprowadził research podając na tacy gotowe, zweryfikowane informacje.
Współpraca z redakcją nie musi wiązać się z byciem dziennikarzem. Poza przeprowadzaniem researchu podjąć można pracę korektora, która polega na redagowaniu i poprawianiu błędów w tekstach.
W tym celu warto sprawdzić serwisy wisrtualnemedia.pl i grapevinejobs.pl. Współpracownicy redakcji mogą zarobić od 1500 zł do 2500 zł miesięcznie.
Tłumaczenie tekstów
Tłumaczenie tekstów wymaga dobrej znajomości języków obcych i pewnych umiejętności. Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie każdy ma bardzo dobry dostęp do nauki.
Rozwój sztucznej inteligencji spowodował, że znaczną część tłumaczeń wykonują maszyny, jednak w dalszym ciągu teksty te wymagają sprawdzenia. Jest to obszar, w którym zarobić można jako proofreader.
Tłumacze poszukiwani są nie tylko w dużych korporacjach, ale również przez osoby prywatne, dzięki czemu Internet roi się od tego typu ofert pracy. Kursy dla tłumaczy dostępne są m.in. w serwisie textem.com.pl.
Aby wyszukać oferty pracy warto zajrzeć na:
- useme.eu;
- proz.com;
- globtra.com.
Wysokość zarobków zależy od ilości przetłumaczonych stron, grupy językowej, specjalności i trybu pracy. Najniższe kwoty zarabia się za tłumaczenie prostego dokumentu z języka angielskiego lub niemieckiego (20 – 35 zł za stronę).
Nieco lepsza stawka obejmuje tłumaczenia specjalistyczne, np. z polskiego na czeski (60 – 70 zł za stronę). W przypadku specjalistycznych tłumaczeń w trybie pilnym z polskiego na fiński stawka waha się od 120 zł do 140 zł za stronę.
Wirtualny asystent
Omawiana branża istnieje od ponad 20 lat, jednak szczególny rozwój przypadł na czasy koronawirusa.
Gdy praca w dużej mierze była wykonywana zdalnie, okazało się, że jest wiele rzeczy, które należy ogarnąć online: maile, social media, dokumenty, księgowość, kontrolowanie czasu pracy, project management, ustawianie spotkań.
Takie zadania może realizować wirtualny asystent. Wynajęcie go sprawdzi się w szczególności, gdy mamy powtarzalne, żmudne zadania do wykonania i zarabiamy na godzinę więcej niż on.
Kryptowaluty
Opcja dobra dla osób, które tolerują nieco wyższy poziom ryzyka i dysponują kapitałem na początek. Kapitał na giełdzie można pomnażać:
- aktywnie (dużo transakcji w krótkim czasie);
- pasywnie (mało transakcji, brak wypłat, poleganie na tendencjach wzrostowych rynków).
Aby realnie zarabiać warto zdecydować się na aktywne inwestowanie. W przypadku pasywnego, będzie ono dobre do odkładania na emeryturę. Jeśli chodzi o aktywne inwestowanie, mamy dwie opcje:
- samodzielna nauka, śledzenie wiadomości i trendów;
- śledzenie kogoś, kto ma doświadczenie (np. w ramach płatnego szkolenia, warto jednak mieć na uwadze, że takie osoby też popełniają błędy).
Zarabiając w Internecie należy mieć świadomość, że metody obarczone wysokim ryzykiem mogą kosztować nas cały majątek.
Streaming na Twitchu
Opcja dedykowana graczom, którzy nie mają oporów przez graniem na żywo dla publiczności. Warto dać się poznać, gdy ludzie zaczną nas oglądać i subskrybować a nasza społeczność wzrośnie będziemy mieć możliwość monetyzacji.
Twitch oferuje kilka możliwości zarabiania:
- program partnerski;
- donejty od fanów;
- współprace reklamowe.
Oczywiście nic nie dzieje się szybko. Aby zarobić musi minąć sporo czasu, a i tak nie ma gwarancji sukcesu. Dodatkowo streaming jest bardziej pracą niż hobby.
Wymagane jest codzienne pojawianie się na wizji. W przeciwnym wypadku publiczność straci zainteresowanie, a tym samym my stracimy źródło zarobku.
Warto połączyć streaming z kontami w social mediach i kanałem na YouTube. Fragmenty ze streamu (np. zabawne momenty) mogą okazać się świetnym contentem na YouTube.
Transkrypcja nagrań
Ten rodzaj pracy jest stosunkowo prosty, ponieważ polega na uważnym słuchaniu i pisaniu, co sprawia, że ma niski próg wejścia. Trochę wprawy i niewielki nakład pracy mogą zapewnić nam całkiem niezłe pieniądze.
Nowe podcasty, kursy i filmy na YouTube powstają każdego dnia. Zapis podcastu może zostać wykorzystany jako artykuł na bloga, a w dalszej kolejności jako posty w mediach społecznościowych.
Również kursy online i filmy publikowane na YouTube potrzebują napisów.
Oczywiście są programy do transkrypcji, jak np. Descript czy HappyScribe, jednak nie są one doskonałe. Jak wiadomo, maszyna zrobi to samo co człowiek szybciej i taniej, jednak nie przeprowadzi interpretacji i analizy otrzymanych wyników.
Montaż filmów i edycja zdjęć
Kolejna popularna usługa świadczona w sieci polega na montażu filmów lub edytowaniu zdjęć.
Wystarczy znać obsługę odpowiednich programów, by móc oferować usługi związane z obrabianiem amatorskich fotografii i filmów dla klientów indywidualnych, tworzyć filmy reklamowe i montować filmiki dla youtuberów i tiktokerów.
Stawka za zmontowanie krótkiego filmiku zaczyna się od kilkuset złotych. Najbardziej zaawansowane usługi to koszt nawet kilku tysięcy złotych.
Inwestowanie online i e-maklering
Jeśli posiadamy oszczędności, warto rozważyć możliwość inwestowania na giełdzie. Jest to opcja dość ryzykowna, która przede wszystkim wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy, jednak dzięki niej można sporo zarobić i to w krótkim lub długim czasie (w zależności jaką obierzemy strategię).
Zarobiona kwota zależy od zainwestowanych środków, instrumentów inwestycyjnych, umiejętności i niestety czasem szczęścia. Są osoby, które w ciągu roku potrafią zarobić kilkadziesiąt tysięcy i takie, które tracą wszystkie oszczędności.
Więcej o inwestowaniu: https://klubprzedsiebiorczychmam.pl/strategie-inwestycyjne-przeglad/
Zarabianie na zakupach
Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Na codziennych zakupach też da się zarabiać – a wszystko dzięki cashbackowi.
Cashback to usługa, dzięki której otrzymujesz częściowy zwrot pieniędzy za zakupy, które dokonujesz online lub w sklepach stacjonarnych.
Ale dlaczego jeszcze warto korzystać z takiej opcji? Sprawdźmy największe zalety tego rozwiązania.
1. Oszczędność pieniędzy
Pierwszą i najważniejszą korzyścią z cashbacku jest oczywiście oszczędność pieniędzy. To doskonały sposób na to, aby kupować produkty, które i tak zamierzasz nabyć, a jednocześnie zyskiwać na tym dodatkowe środki na swoim koncie.
Dla oszczędzających i rozważnych konsumentów to prawdziwe eldorado!
2. Łatwość i wygoda
Z korzystaniem z cashbacku nie wiąże się żadna skomplikowana procedura. Wystarczy, że zarejestrujesz się w odpowiednim programie cashbackowym i zaczniesz robić zakupy w sklepach partnerskich.
Przyznany cashback zostanie naliczony automatycznie na Twoje konto w programie.
3. Dostępność
Mnóstwo sklepów internetowych oferuje tę formę zwrotu pieniędzy, co oznacza, że można na tym zarabiać przy praktycznie każdych zakupach online.
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz nowego ubrania, sprzętu elektronicznego, czy produktów spożywczych, zawsze masz szansę na zwrot.
Brzmi nieźle? Ale jak to wszystko dokładnie działa w praktyce? Przyjrzyjmy się kolejnym krokom.
1. Rejestracja w programie cashbackowym
Rozpocznij od zarejestrowania się w programie, który oferuje zwroty pieniędzy za zakupy. Możesz na próbę zapisać się nawet do kilku z nich.
Najlepiej skorzystać z aplikacji, które oferują najlepsze cashbacki w Polsce, ich ranking możesz znaleźć na tej stronie: https://finansepersonalne.pl/programy-cashback-ranking/
2. Wyszukiwanie sklepów partnerskich
Znajdź sklepy, które współpracują z programem cashbackowym. Są to zazwyczaj znane marki i sklepy internetowe. Przy pomocy wtyczek do przeglądarek zlokalizuj interesujący Cię sklep.
3. Kliknij i kupuj
Po znalezieniu sklepu, w którym chcesz zrobić zakupy, kliknij na odpowiedni link lub przycisk dostępny w programie cashbackowym. Następnie zrób zakupy tak, jak zwykle.
4. Zyskaj cashback i wypłać nagrodę
Po dokonaniu zakupu część pieniędzy, którą wydałeś, zostanie przekazana na Twoje konto cashbackowe. To może być procent wartości zakupów lub stała kwota, zależnie od oferty.
Gdy zgromadzisz odpowiednią ilość gotówki na swoim koncie cashbackowym, możesz ją wypłacić na swoje konto bankowe lub PayPal. To Twoje „zarobione” pieniądze, które zyskałeś dzięki zakupom!
Współpraca recenzencka
Powyższy sposób z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią czytać i pisać.
Taka forma pracy oparta jest na nawiązaniu współpracy z wydawnictwem lub księgarnią i publikowaniu recenzji promowanych książek na blogu lub w mediach społecznościowych.
W zamian otrzymać można książki lub wynagrodzenie pieniężne. Taka forma współpracy przeznaczona jest dla osób, których umiejętności w pisaniu są na wysokim poziomie, a blog lub kanał cechuje wysoka popularność.
Chodzi w końcu o promocję książek czyli dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. Jeśli formą rozliczenia nie jest barter, można zarobić od 100 zł do 200 zł za jedną recenzję.
Przepisywanie książek na e-booki i nagrań
Ten rodzaj pracy może podjąć zasadniczo każdy, ponieważ nie wymaga żadnych kwalifikacji. Konieczne jest jedynie posiadanie i umiejętność obsługiwania edytora tekstu, dobra znajomość ortografii i umiejętność szybkiego pisania.
Na e-booki można przepisywać np.:
- książki;
- prace dyplomowe;
- rękopisy.
Oferty często obejmują także przepisywanie zeskanowanych dokumentów lub nagrań (np. z płyt CD). Stawki nie są wysokie. Zarobić można 10 – 20 zł za godzinę pracy lub 5 – 10 zł za stronę A4.
Warto mieć na uwadze, że wiele ofert to fałszywe ogłoszenia i należy skupiać się na tych, które nie budzą w nas żadnych wątpliwości. Zlecenia znaleźć można najczęściej w serwisie OLX.