Między Norwegią a Polską

Dziś swoimi przemyśleniami o byciu przedsiębiorczą Mamą dzieli się z nami Anja Choluy: Fotografka, Szefowa Agencji Fotograficznej w Norwegii i w Polsce, mama 7-letniego Eryka, miłośniczka babskich gazet i porannej kawy 🙂

KPM: Jak wyglądała Twoja droga do własnej firmy?

Anja: Decyzję o założeniu firmy podjęłam zaraz po ukończeniu studiów i kilku latach pracy na etacie. Wiedziałam, że innej drogi nie chcę.

KPM: Skąd pojawił się Twój pomysł na biznes?

Anja: Z wewnętrznej potrzeby. I nie rozpatrywałam spełnienia, urzeczywistnienia tej potrzeby w kategoriach Biznesu. jeśli robimy coś z czym w 100% się utożsamiamy, staje się to naszą życiową drogą, praca zamienia się w radość. Pomysły dojrzewają, czasem zmieniają formę, a czasem rodzą się z nich kolejne. Największym szczęściem jest móc zawodowo robić to, co kocha się robić.

KPM: Jak wyglądały początki Twojej działalności?

Anja: Z perspektywy czasu patrzę, że trochę zabawnie. Byłam przekonana, że to co robię, moje plany i pomysły są tak dobre, że wszystko potoczy się tak jak sobie zaplanowałam. Życie oczywiście pokazało mi, że będzie inaczej, dokładniej, że łatwo nie będzie. Po drodze obok sukcesów w pracy doświadczałam też porażek i rozczarowań ale nie mogę powiedzieć, by były to złe doświadczenia. Każde wzmacniało, uczyło, mobilizowało. Ponieważ przez wiele lat mieszkałam poza Polską (w Skandynawii) i przez dwa i pół roku od narodzin mojego Syna, byłam pełnoetatową Mamą (śmieję się ,ze teraz jestem wieloetatową), marzyłam by realizować moje marzenia związane z pracą. Wróciłam do Polski pełna mocnych postanowień i zapału. A tu okazało się, że przede mną długa droga. Ale za to jaka ciekawa!

KPM: Jak udaje Ci się łączyć obowiązek bycia Mamą z prowadzeniem Firmy? 

Anja: Prawdą jest, że im więcej ma się obowiązków tym lepiej jest się zorganizowanym. I tu chyba jest klucz. Mam też ogromne zaufanie do osób, z którymi pracuję. Dzięki temu możemy dzielić sięobowiązkami, wspierać i pomagać sobie wzajemnie. Mój Syn ma już siedem lat i czasem towarzyszy mi w pracy. Jego pomysły są tak wolne od jakichkolwiek zależności, że często są dla mnie inspiracją. Dwa światy jakim są Dom i praca w moim przypadku przenikają się wzajemnie i nie jest to ze szkodą dla nikogo. Dużo podróżujemy, uczę mojego Syna wrażliwości, otwartości również poprzez moją pracę.

KPM: Co Cię najbardziej zaskoczyło w prowadzeniu własnej firmy?

Anja: To jak ogromny wpływ mamy na jej kształt i rozwój.

KPM: Co byś poradziła Mamom, które chcą założyć własną Firmę? 

Anja: Aby były konsekwentne i nie oczekiwały natychmiastowych i spektakularnych efektów. Aby słuchały wewnętrznego głosu i nie marnowały zbyt wiele czasu na podglądanie i naśladowanie konkurencji. By współpracowały nie współzawodniczyły. Przede wszystkim jednak by widziały sens w swoim działaniu nawet jeśli wszystko wokół temu przeczy.

KPM: Dziękujemy Ci za rozmowę!

anja choluyAnja Choluy – Mama 7-letniego Eryka, Fotografka Dzieci i miłośniczka piękna w każdej postaci. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektu Napiszkartke.com. Jej projekty powstają z miłości do życia i ludzi. Można je zobaczyć na www.anjacholuy.com i www.napiszkartke.com